BERLİN-LAUSE BLEIBT GÖSTERİMİ, 5 MAYIS 2017


Lause Bleibt, Berlin Kreuzberg’de bulunan kolektif bir yaşam/çalışma alanı. Lausitzer caddesi 10 ve 11 numaralı binalarda yer alıyor. Çeşitli aktivist, sanatçı, zanaatkâr ve STK’lar 10 senedir ortaklaşa kullanıyorlar bu binaları. Bir gün ansızın bir haber geliyor: Emlak şirketi Tækker, söz konusu binaları burayı yaşam ve çalışma alanları bilen insanlara sorma gereği dahi duymadan satma kararı almış. 10 yıl önce Berlin Belediyesi’nden 3 milyon avro gibi bir bedele satın aldığı iki binayı bugün 18 milyon avroya satarak, Kreuzberg’deki soylulaştırma sürecini fırsat bilip kârına kâr katacakmış, hesapta.

Buna izin vermeyeceklerini ilan eden Lause Bleibt’ın sakinleri ve işçileri örgütlendi, ortak bir dernek kurdu; evlerini ve iş yerlerini bırakmama konusundaki kararlılıklarını ortaya koydular. Şu an satış kararından geri dönülmüş durumda ama Lause Bleibt sakinleri mücadeleyi bıraktıkları noktada satışın tekrar gündeme geleceğinin bilinciyle hareket ediyor, direniş iradesini ve kararlılığı elden bırakmıyorlar.

İşte bu direnişin bir parçası olarak, Lause Bleibt’ın avlusunun duvarına yansıyan ilk film Özgürleşen Seyirci: Emek Sineması Mücadelesi oldu. Tıpkı, sokağında forumlar, film gösterimleri ve konserler düzenlenen Emek Sineması gibi Lause Bleibt’ın avlusu da böylelikle müşterek kullanıma açılmış oldu. Emek mücadelesinde geçmiş mücadelelerden ilhamla oluşturulan pratikler, Berlin’deki soylulaştırma karşıtı mücadeleye kadar uzandı. Berlin Sanat Üniversitesi’nin (Universität der Künste Berlin) öğrencilerinin kurduğu bağımsız oluşum Interflugs’ın katkılarıyla alana sandalyeler yerleştirildi, ses ve projeksiyon sistemleri kuruldu ve avlunun duvarı devasa bir sinema perdesi haline geldi! Duvarda Emek Sineması mücadelesinin hikâyesi, avluda Berlin’in özgürleşen seyircileri, kamera başında ise Lause Bleibt’ın video aktivistleri vardı.

Berlin
5 Mayıs 2017

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.