Kısa Belgesel: Grand Pera Yalnızlığı

Emek Bizim İstanbul Bizim inisiyatifi olarak Emek Sineması’nı yerle bir etmesiyle ünlenen Grand Pera AVM’yi filme taşıdık. AVM’ye girdiğimizde insandan çok insan imajları ve balmumundan insan replikalarıyla karşılaştık. İçerdeki çok az sayıda insan vardı, onlar da duvarların ve kolonların ardında kaybolup duruyorlardı. Belgeselde ister istemez ‘toplumsuz gerçekçi’ bir tarz oluştu. Filmde yürüyen insandan çok yürüyen merdiven görünmesi de bu yüzden.

AVM’deki dükkanların çoğu kiralanmamış bile, binanın yarısı da zaten inşaat hâlinde duruyor. Yukarıdaki sinema kompleksi de tenha. Herhalde bu sekiz salonun tümünün aylık seyirci sayısı, “kimse gitmiyor”, “koltukları yağlı” gibi bahanelerle yıktıkları Emek Sineması’nınkini geçmez. Salonlar boş, dükkanlar boş ya da zaten yok. Mağaza çalışanlarının sayısı müşterilerden daha fazla muhtemelen. Müşteri diye çektiğimiz insanların bir kısmının, yapacak iş yok diye AVM’de dolanan mağaza çalışanları olma ihtimali yüksek. Dolayısıyla bu belgesel yanıltıcı olabilir; müşterileri fazla göstermiş olabiliriz. Eğer öyleyse, mekân sahipleri kusura bakmasınlar, montajdır deyip geçsinler.

5. katta yaptıkları çakma Emek’te çekim yapamadık, kapalıydı. Çekseydik de kurguya eklemezdik. Bu film insan yalnızlığını anlattığı için bir sinema salonu mumyasının yalnızlığı filme yakışmazdı. Şu hâliyle Grand Pera AVM, sırf Emek Sineması’nı yıkmak için tasarlanmış bir işgüzârlık timsali gibi duruyor. Metreküp israfı. İçinde in cin top oynuyor. Bir de malumunuz olan bir hayalet var tabii. Zaman hızla akıp gidiyor, her şey unutuluyor. Bu alışveriş mabetleri önce ıssızlaşacak, sonra teker teker yıkılacak! Grand Pera AVM yıkılmadan tarihe not düşelim istedik.

Blog at WordPress.com.
%d bloggers like this: